Segregacja odpadów

Segregacja odpadów w mieszkaniu to wyzwanie, któremu można sprostać wybierając do tego celu odpowiednie pojemniki na śmieci. Dobre rozplanowanie przestrzeni pozwoli umieścić więcej niż jeden śmietnik nawet w niewielkiej kawalerce. Można w ten sposób efektywnie sortować wszystkie pięć frakcji odpadów niezależnie od metrażu lokalu. Dodatkowy kubeł na makulaturę lub kompostownik na bioodpady możesz zaś postawić w jednym z pozostałych pomieszczeń albo na balkonie.Dowiedz się, dlaczego warto rozplanować segregację odpadów w małym mieszkaniu i jak obejść jego ograniczenia przestrzenne. Sprawdź, jak wybrać śmietnik do kuchni i gdzie jeszcze w mieszkaniu możesz umieścić dodatkowe kosze.

Dlaczego warto segregować śmieci nawet w małym mieszkaniu?

Mimo szczerych chęci segregowania śmieci lokatorzy małych mieszkań napotykają w tej kwestii oczywiste trudności. Często wysuwają wręcz argument, że w ich niewielkim lokalu nie ma miejsca na takie proekologiczne praktyki. Z pewnością mały metraż i nietypowy układ pomieszczeń może stanowić wyzwanie, ale nadal nie wyklucza możliwości poprawnego sortowania śmieci. Warto poświęcić nieco czasu na planowanie i wybór odpowiednich pojemników, aby zorganizować segregację domowych odpadów nawet w małym lokalu. To nie tylko możliwe, ale i korzystne dla samych lokatorów, gdyż:

  • zgodnie z Ustawą o odpadach oraz Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za niewywiązywanie się z segregacji śmieci na pięć frakcji grożą kary pieniężne;
  • oddzielenie bioodpadów i zbieranie ich w kompostowniku pozwala uzyskać dodatkową korzyść, jaką jest kompost do roślin i upraw;
  • wydzielenie pojemników na wszystkie rodzaje odpadów może paradoksalnie zwiększyć ilość dostępnej przestrzeni w kuchni;
  • zastąpienie jednego lub dwóch dużych kubłów kilkoma małymi i częstsze ich opróżnianie ułatwia zapobieganie wytwarzaniu się przykrego zapachu w całym domu;
  • zakup estetycznych i wygodnych pojemników może zwiększyć komfort lokatorów, wpisując się w styl domowych wnętrz.

Jak segregować śmieci w małym mieszkaniu? Ograniczenia i możliwości segregacji śmieci na niewielkim metrażu

Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Niektóre gminy mogły zdecydować o konieczności rozdzielania szkła białego i kolorowego.

Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.

Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), zorganizowanym przez gminę. Godziny otwarcia PSZOK-u możesz sprawdzić m.in. na stronie internetowej swojej gminy.

No dobrze, skoro segregowanie jest takie łatwe, to co należy zrobić z takimi odpadami jak np. karton po mleku? Czy należy wyrzucić go do pojemnika na papier, czy na aluminium, którym ten karton jest wyścielony od środka? Czy tłusty słoik po pulpetach wrzucać do szkła czy może do odpadów zmieszanych? A co z obierkami warzyw? Po kolei.

Karton po mleku to przykład opakowania wielo-materiałowego. Wyrzucamy je do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Z kolei opróżniony słoik po pulpetach powinniśmy wyrzucić do pojemnika na opakowania szklane. Nie szkodzi, że jest nieumyty. Zostanie umyty w sortowni.

Obierki warzyw i owoców najlepiej przeznaczyć na kompost. Jeśli nie masz przydomowego kompostownika, wyrzuć je do pojemnika na odpady biodegradowalne (BIO). Co ważne, ani szkła, ani plastiku czy metalu nie trzeba myć przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady segregowane. Wystarczy je opróżnić. Surowce zostaną umyte na późniejszym etapie recyklingu, sortujmy je więc i wyrzucajmy do odpowiednich pojemników.

Jak poradzić sobie z segregacją odpadów w domu?

Recykling? Zaczyna się już w domu od codziennej segregacji odpadów, która jest przejawem naszej świadomości i troski o środowisko naturalne. Jednak pomimo szczerych chęci każdemu z Nas czasem zdarzają się pomyłki. Na wszystko jednak można znaleźć rozwiązanie.

W praktyce segregacja odpadów,choć na początku wydawać się może trudna, z czasem okazuje się zadaniem prostym. Wystarczy wyrobić w sobie nawyk wrzucania do odpowiedniego kosza właściwego surowca. Przez powtarzalność tej czynności w końcu przestaniemy zastanawiać się, do którego pojemnika powinien trafić dany odpad. Ostatecznie obowiązek ten nie będzie już dla nas czymś czasochłonnym, lecz automatycznym. Jak to się mówi – najtrudniej zacząć. No właśnie… jak właściwie zacząć?

Najtrudniejszy pierwszy krok

Segregację domową warto zaplanować! Wystarczy zastanowić się nad układem kuchni i doborem odpowiednich pojemników. Całość zdaje się ułatwiać Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który w jasny sposób porządkuje istniejące rodzaje odpadów na pięć frakcji (tworzywa sztuczne i metale, szkło, papier, bioodpady oraz odpady zmieszane). Właśnie ten podział należy zastosować w swoim domu, przygotowując w swojej kuchni pięć osobnych pojemników. Jak jednak zastąpić jeden kosz pod symbolicznym zlewem aż pięcioma!? Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, objętość koszy. Segregacja sprawia, że do pojemnika na odpady zmieszane trafia mniej odpadów. Dlatego przygotowane do domowej selekcji surowców pojemniki mogą być mniejsze niż dotychczas. Drugim ważnym elementem jest rozmieszczenie koszy. Odpady takie jak plastik czy szkło nie generują nieprzyjemnych zapachów. Mogą więc znajdować sięw otwartej przestrzeni kuchni lub w szafce w przedpokoju. Pojemnik lub woreczek na papier można umieścić w pokoju, np. w pobliżu biurka. Bioodpady i pojemnik na odpady, których nie możemy posegregować, czyli na odpady zmieszane, z kolei lepiej umieścić w zamkniętych pojemnikach i np. w szafce pod zlewem.

Jak segregować śmieci w małym mieszkaniu? Ograniczenia i możliwości segregacji śmieci na niewielkim metrażu.

Mała przestrzeń to istotne ograniczenie, które jednak stwarza wiele miejsca na kreatywność. Warto poświęcić chwilę na rozplanowanie domowego wnętrza pod kątem segregacji odpadów, gdyż wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Różnorodność dostępnych na rynku pojemników na śmieci pozwala sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami aranżacja niewielkiej przestrzeni. Poniżej przedstawiamy najczęstsze ograniczenia panujące w małych mieszkaniach i proste sposoby, by je obejść:

  • mało miejsca w szafce pod kuchennym zlewem – to tam zwykle stawiamy kuchenny kosz na śmieci, ale problem ten dotyczyć może jakiejkolwiek szafki czy szuflady, w której trzymamy nasz pojemnik. Jeśli szafka nie może pomieścić kilku dużych kubłów na poszczególne rodzaje odpadów, czas postawić na mniejsze kosze. Idealnie nadają się do tego obrotowe czy wysuwne pojemniki wielokomorowe. Wprawdzie wymagają częstszego opróżniania, ale umożliwiają selektywną zbiórkę odpadów nawet w najmniejszym mieszkaniu;
  • otwarta przestrzeń między kuchnią a resztą mieszkania – w małych mieszkaniach czy kawalerkach kuchnia często połączona jest z salonem, jadalnią czy wręcz sypialnią. W takich warunkach trzeba szczególnie zadbać o higienę w strefie pojemników na śmieci, aby nie tworzył się w nich przykry zapach, który mógłby rozprzestrzeniać się w całym lokalu. Rozwiązaniem są szczelnie zamykane, niewielkie pojemniki, które z jednej strony chronią przed wydobywaniem się woni resztek, z drugiej zaś nie dopuszczają do jej wytworzenia, gdyż wymuszają szybsze opróżnianie;
  • niska estetyka koszy na śmieci i niechęć do umieszczania ich na widoku – argument ten kiedyś mógł stanowić istotną przeszkodę dla lokatorów małych mieszkań. Dziś jednak śmietniki w mieszkaniu to norma, gdyż dostępne są w tak różnorodnych kolorach i wzorach, że doskonale wpasowują się w wystrój domowych wnętrz. Ich estetyka wykonania i szczelność pozwalają umieszczać je w różnych punktach domu.

Do wyboru do koloru

Naprzeciw ekologicznym potrzebom domowych gospodarstw coraz częściej wychodzą producenci pojemników na odpady. Przygotowując więc kuchnię lub inne pomieszczenie do selektywnej zbiórki, możemy wybierać wiele funkcjonalnych rozwiązań oraz dopasować kształt pojemników do naszych indywidualnych potrzeb. Coraz częściej spotyka się podłużne kosze z odpowiednimi komorami, co znacznie rozwiązuje problem małej przestrzeni. Poprawił się też sam design, dzięki czemu nie pogarszamy estetyki wnętrz. Ułatwień można znaleźć więcej, np. na rynku dostępne są pojemniki na bioodpady z wchłaniającym nieprzyjemny zapach wkładem węglowym lub kompostowniki, które mogą być użytkowane również w mieszkaniach. Warto też przyjrzeć się rozwiązaniom, jakie proponują producenci mebli. Możemy spotkać się z funkcjonalnymi rozwiązaniami, takimi jak np. umieszczanie komór do segregacji odpadów w dużych szufladach lub dedykowane kosze perfekcyjnie dopasowane do wymiarów szafki.
Dostępne w sklepach kosze często posiadają odpowiednie kolory, które dopasować można do JSSO.

Dobre praktyki, większa oszczędność

Gdy już poradzimy sobie z odpowiednim zaaranżowaniem przestrzeni, oszczędności miejsca i czasu możemy również szukać w samym sposobie segregacji odpadów. Przykładowo zgniatanie plastikowej butelki przed jej posegregowaniem daje nam znacznie więcej miejsca w pojemniku. Pamiętajmy również, że nie musimy odrywać papierowych etykiet od szklanych butelek i słoików lub (jeżeli gmina nie postanowi inaczej) myć opróżnionych opakowań.

Segregacja odpadów? Ma sens!

Planując domową selekcję surowców wtórnych, nie warto zbyt szybko się zniechęcać. Wśród niektórych panuje przekonanie, że segregacja jest nieskuteczna, gdyż odbierane z gospodarstw domowych odpady i tak wrzucane są do jednego pojazdu oraz ponownie mieszane. To jednak nieprawda! Segregowane odpady przewożone są przez specjalistyczne firmy, które odpowiadają za prawidłowy transport do sortowni lub innych instalacji. Każdy pojazd jest wyposażony w osobne pojemniki na różne rodzaje odpadów. Zdarza się też, że poszczególne kontenery są po prostu opróżniane w odrębne dni tygodnia. Dlatego warto zapisać w swoim kalendarzu lub telefonie daty odbioru poszczególnych frakcji. Właściciele domów jednorodzinnych powinni również zwracać uwagę na kolory worków. Pamiętajmy, że sami także posiadamy wpływ na to, jak regularnie i dokładnie odbierane są odpady z naszych posesji – konieczność częstszego ich transportu lub dostawienia poszczególnych kontenerów zawsze możemy zgłosić do zarządcy terenu.

Ekonomiczne korzyści

Dlaczego warto zacząć oddzielać surowce wtórne? Obowiązek segregacji odpadów w gospodarstwach domowych to także korzyść z ekonomicznego punktu widzenia. Mówiąc prościej, możemy liczyć na niższe opłaty za odbiór i zagospodarowanie posegregowanych odpadów. Przelicza się, że każdy posegregowany worek śmieci to oszczędność surowców w kwocie około 2 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że aktualnie każdy mieszkaniec kraju produkuje około 300 kg odpadów na rok,w przypadku selektywnego zbierania możliwe jest pozyskanie znacznych środków finansowych ze sprzedaży surowców wtórnych.

Ekologiczny wymiar segregacji odpadów w domu

Działania polegające na właściwej segregacji odpadów w domach są pierwszym etapem na drodze do mądrego gospodarowania odpadami. Segregujący mogą być pewni, że ich działanie przyniesie pozytywny skutek dla środowiska naturalnego. Będzie również wyrazem naszej dbałości o własne otoczenie i przejęciem odpowiedzialności w wymiarze osobistym za jakość środowiska , które nas otacza.